TLH - Całkowita histerektomia laparoskopowa

[Total Laparoscopic Hysterectomy]

TLH procedure

W przeciwieństwie do LSH, Całkowita histerektomia laparoskopowa (ang. TLH – Total Laparoscopic Hysterectomy) wiąże się z usunięciem zarówno macicy, jak i szyjki macicy*. Dlatego to kwestia zachowania szyjki macicy lub nie decyduje o wyborze pomiędzy TLH i LSH.

Procedurę TLH rozpoczyna się od odsłonięcia macicy, a następnie przecina się więzadła i odcina dostęp krwi. Kolejnym etapem jest kolpektomia w celu oddzielenia szyjki macicy od ściany pochwy. Kleszcze LiNA PowerBlade można zastosować zarówno w trakcie nacięcia, jak i kolpektomii.

Następnie należy usunąć macicę. Można to zrobić przez pochwę lub przy użyciu morcelatora. Morcelatora używamy do usunięcia macicy z jamy brzusznej. Jest on używany najczęściej przy powiększonej macicy. W tego typu przypadkach szczególnie przydatny jest LiNA XciseMorcellator. Na ostatnim etapie sklepienie pochwy zostaje zszyte laparoskopowo, co kończy procedurę TLH.

W ramach zabiegu TLH można opcjonalnie użyć LiNA McCartney Tube w celu nacięcia i usunięcia macicy.

* Zabieg obejmuje również salpingo-ooforektomię (jednostronną/obustronną), a zatem dodatkowe usunięcie jajnika(ów) i jajowodu(ów). W czasie wykonywania histerektomii radykalnej usuwana jest część przymacicza, natomiast w przypadku zabiegów wykonywanych w ramach leczenia raka może również wystąpić potrzeba usunięcia węzłów chłonnych.